Stacja paliw może okazać się bardzo dochodową inwestycją, w szczególności, jeżeli będzie ona zlokalizowana w pobliżu ruchliwej ulicy lub trasy szybkiego ruchu. Dostępne są dwie możliwości: franczyza i działanie pod własnym szyldem. W obu przypadkach do otworzenia stacji benzynowej niezbędne jest uzyskanie koncesji, która wydawana jest na okres od 10 do 50 lat. W celu ubiegania się o ten dokument należy spełnić kilka kluczowych warunków, wśród których są:
- posiadanie środków niezbędnych do sfinansowania budowy lub dokumentacja potwierdzająca możliwość ich zgromadzenia;
- zamieszkanie lub lokalizacja siedziby firmy na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii lub w kraju należącym do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu;
- niezaleganie ze spłatą podatków;
- posiadanie zaplecza technicznego, które pozwoli na realizację inwestycji,
- gwarancja zatrudnienia osób z odpowiednimi kwalifikacjami na stacji paliw;
- posiadanie pozwolenia na budowę i zgodę na lokalizację inwestycji na danym terenie.
Stacja benzynowa nie może powstać wszędzie. Jej budowa wiąże się z planem zagospodarowania przestrzennego danego terenu, który udostępnia Starostwo Powiatowe. Ponadto stacja benzynowa nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 10m od najbliższych budynków, 5m od granicy sąsiadujących z nią działek i 20m od granicy lasu. Wszystko to w celu zabezpieczenia mieszkańców okolic oraz działania na rzecz ochrony środowiska. Dodatkowo prawo unifikuje rozmiary zbiorników, w których przechowuje się paliwo. Te nadziemne mogą posiadać objętość do 20m3, a nadziemne do 5 m3.
Po zgromadzeniu przewidzianej ustawowo dokumentacji można przystąpić do budowy. Ta też warunkowana jest przez szereg norm, których należy przestrzegać. Stacja paliw musi być między innymi wyposażona w:
- urządzenia do sygnalizacji wycieków,
- urządzenia zabezpieczające przed emisją par produktów ropopochodnych,
- wyposażenie do pomiaru ilości produktów naftowych
- instalacje kanalizacyjne zabezpieczające przed przenikaniem produktów ropopochodnych do gruntu.