RSM to wysokoskoncentrowany nawóz azotowy w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. W jego skład wchodzi inhibitor korozji, który jest zupełnie nieszkodliwy dla środowiska. RSM dostępny jest w kilku rodzajach, które dobiera się w zależności od temperatury transportu i temperatury przechowywania.
Jak stosuje się RSM?
RSM używa się do nawożenia ziemniaków, kukurydzy, buraków, rzepaku, zbóż, a nawet warzyw i owoców. Powinno się go stosować na zdrowe rośliny, pamiętając o tym, by nie nawozić podczas deszczu i tuż po nim. Przy RSM stosuje się technikę oprysku lub rozlewu. Substancja zawiera wiele form azotu i zapewnia roślinom jego stały dopływ, zwłaszcza w okresie wegetacji. Dzięki płynnej formie lepiej on się wchłania. RSM ma szybkie, ale długotrwałe działanie i można go stosować do nawożenia przedsiewnego i pogłównego. Techniki nawożenia RSM umożliwiają jego równomierne rozprowadzenie.
Przechowywanie RSM
Przed zakupem nawozu warto zaopatrzyć się w specjalne zbiorniki na RSM. Nawóz wymaga zamkniętego zbiornika z odpowietrzeniem. Musi on być odporny na korozję, nie może być zrobiony ze stopów metali kolorowych. W RSM warto uzupełniać poziom wody, która może odparowywać. Rolnicy do wyboru mają zbiorniki jedno- i dwupłaszczowe. Wysokiej jakości zbiorniki produkowane są polietylenu, dzięki czemu są odporne nie tylko na wysokie temperatury, ale również opady atmosferyczne i promieniowanie UV. Materiał ten sprawia, że pusty zbiornik jest lekki. Dzięki temu łatwo się go transportuje, chociażby używając wózka widłowego. Dobre zbiorniki posiadają również zawór kulkowy w dolnej części, dzięki któremu możliwy jest grawitacyjny zrzut nawozu. Warto wybrać zbiorniki na RSM od dostawcy, który udziela na nie co najmniej 5-letniej gwarancji. Przy przewozie i przechowywaniu RSM należy pamiętać o tym, by substancja nie przekroczyła temperatury krystalizacji. Zazwyczaj wszystkie informacje dotyczące przechowywania RSM podane są na opakowaniach lub załączonych do produktu dokumentach.