Energia elektryczna jest niezbędna w każdym gospodarstwie. A ponieważ prąd jest kosztowny, rachunki w znaczący sposób wpływają na budżet. W poszukiwaniu tańszych źródeł energii wielu producentów rolnych decyduje się na inwestycje w elektrownie wiatrowe. Do zasilenia typowego gospodarstwa wystarcza zazwyczaj jeden wiatrak.
Energia wiatrowa – tania, ekologiczna i odnawialna
Pozyskiwanie energii przy pomocy turbin wiatrowych praktykowane jest już od bardzo dawna. W niektórych krajach, takich jak Dania, można zobaczyć całe pola wiatraków zasilające okoliczne miasteczka i zakłady produkcyjne. Ilość pozyskanej tą metodą energii uzależniona jest przede wszystkim od warunków otoczenia. Nie w każdym rejonie kraju bowiem siła wiejących wiatrów sprzyja tego typu inwestycjom.
Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu takiego źródła energii koniecznością jest skonsultowanie się z ekspertami i uzyskanie informacji o najlepszych miejscach lokalizacji turbin. Wiele firm specjalizujących się w tworzeniu map tematycznych przygotowuje również opracowania poświęcone temu zagadnieniu.
Energia wiatrowa nie tylko jest tania, ale też ekologiczna. Nie wymaga pozyskiwania paliw kopalnych i przetwarzania ich na prąd, a w efekcie nie prowadzi do degradacji gruntów ani emisji zanieczyszczeń. Nie można też zapomnieć o tym, że złoża paliw kopalnych systematycznie się wyczerpują.
Turbina wiatrowa – czy to się opłaca?
Czynnikiem, który powstrzymuje wielu właścicieli gospodarstw przed zainwestowaniem w elektrownię wiatrową, jest wysoki koszt inwestycji. Z tego powodu często zastanawiają się nad jej opłacalnością. Oczywistym jest, że im więcej prądu zużywa gospodarstwo, tym bardziej rentowne jest postawienie wiatraka. Zaletą takiej produkcji energii jest niemal całkowicie bezkosztowa obsługa – w przeciwieństwie do klasycznych elektrowni nie trzeba tu płacić za surowce ani zatrudniać obsługi. Turbiny wiatrowe wymagają jedynie okresowej konserwacji. Oznacza to, że raz zainwestowane środki w późniejszym okresie już tylko przynoszą korzyści w postaci bardzo taniego prądu, który zasili m.in. maszyny czy oświetlenie.
Istotny jest też brak jakichkolwiek odpadów poprodukcyjnych, które wymagałyby wywożenia i utylizacji. Oszczędności należy tu rozpatrywać w aspekcie długofalowym, jednak atutem jest duża różnorodność turbin i możliwość dostosowania modelu do potrzeb konkretnego gospodarstwa. Dzięki temu zmniejszają się też koszty inwestycji.