Ścieki stanowią poważny problem każdego gospodarstwa. Im jest ono większe, tym więcej produkuje odpadów wymagających odpowiedniego zutylizowania. Zarówno w domach mieszkalnych, jak i w gospodarstwach rolnych doskonałym rozwiązaniem są nowoczesne biologiczne oczyszczalnie.
Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?
W pojęciu „biologiczna oczyszczalnia ścieków” najistotniejszy i zarazem wyjaśniający zasadę działania jest pierwszy wyraz. Odnosi się on do zastosowanej metody, wykorzystującej nie środki chemiczne powodujące rozkładanie i utylizację ścieków, ale czynniki biologiczne. Znajomość praw natury pozwala zrozumieć zależność pomiędzy występowaniem niektórych szczepów bakterii a przetwarzaniem złożonych, szkodliwych związków, jakie znajdują się w płynnych odpadach. Duże znaczenie mają tu enzymy biologiczne. Dzięki nim tłuszcze, węglowodany i inne tego typu substancje zostają rozłożone do prostej postaci. Efektem pracy pożytecznych bakterii jest czysta woda, która może być odprowadzana do okolicznych zbiorników lub wylewana wprost na pola. Nowoczesne oczyszczalnie charakteryzuje niski koszt eksploatacji przy jednoczesnej bardzo wysokiej wydajności.
Zalety posiadania biologicznej oczyszczalni ścieków
Analizując korzyści z posiadania własnej oczyszczalni, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na koszty związane z utylizacją oraz komfort życia w gospodarstwie. Tradycyjne szamba wymagają okresowego oczyszczania, które bywa niebezpieczne i podnosi ryzyko wypadku. Trzeba je też od czasu do czasu czyścić, a źle zabezpieczone mogą wydzielać nieprzyjemny fetor, a nawet zanieczyszczać okoliczne środowisko. Ważnym aspektem są koszty ponoszone na opróżnianie takich zbiorników. Zamówienie wozu asenizacyjnego nie jest tanie, a zbiornik wymaga tym częstszego opróżniania, im więcej osób mieszka w gospodarstwie i im większa jest jego produkcja. Kosztowne jest też wybudowanie zbiornika na ścieki. Biologiczne oczyszczalnie są różne, dlatego też, zależnie od konstrukcji, inny jest koszt ich instalacji. Bez względu na to, jaką wybierzemy, po ok. 10 latach użytkowania oszczędności wynikające z posiadania tej instalacji sięgną nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.