Pojemniki, zbiorniki i cysterny stanowią nieodłączne wsparcie każdego gospodarstwa rolnego i zakładu przemysłowego. Przeznaczone do przechowywania różnych substancji w stanie płynnym ułatwiają ich magazynowanie, a często też transport i użytkowanie. Wśród wielu dostępnych produktów nowością są zbiorniki elastyczne.
Zbiornik elastyczny – co to takiego?
Zbiorniki mają wiele różnych kształtów i pojemności oraz wyposażone są w rozmaite akcesoria i pokrywy służące celom praktycznym. Zazwyczaj przyjmują one konkretne kształty – okrągłych beczek, czworokątnych kanistrów czy innych sztywnych pojemników. W tej kategorii zupełnie odmienną grupę, niemieszczącą się w znanych do tej pory klasyfikacjach, stanowią zbiorniki elastyczne. Oglądając je z daleka, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z rozłożoną na polu ogromną dmuchaną poduszką. I rzeczywiście po opróżnieniu taki zbiornik można złożyć lub zwinąć, co ułatwia jego transport czy przechowywanie. Napełniony zajmuje sporą powierzchnię i wymaga odpowiedniego, wyrównanego podłoża. Po złożeniu zaś ma objętość kilkudziesięciu metrów sześciennych i bez problemu zmieści się na przyczepie ciężarówki. Zbiornik elastyczny wyposażony jest w specjalny zawór umożliwiający jego napełnianie i opróżnianie.
Zalety i przeznaczenie zbiorników elastycznych
Podstawowym atutem tego rodzaju zbiorników jest możliwość wyboru odpowiedniej pojemności, często przekraczającej parametry standardowych produktów. Największe zbiorniki elastyczne mogą pomieścić nawet 5 mln litrów cieczy. Najmniejsze mają pojemność około 3000 litrów. Takie „magazyny” doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy potrzebna jest znaczna ilość wody pitnej, nawozów, gnojowicy do wykorzystania w krótkim czasie, np. podczas imprezy plenerowej lub w okresie nawożenia pól. Zbiorniki elastyczne są też wysoce mobilne. Oznacza to, że po opróżnieniu i złożeniu można je wygodnie przetransportować w każde miejsce, w którym są potrzebne. To idealne rozwiązanie zarówno do zastosowań krótkoterminowych, jak i na stałe. Wnętrze wypełnione cieczą nie jest narażone na działanie światła, dlatego można w nim przechowywać wodę pitną bez ryzyka rozwijania się glonów.