Zbiorniki stalowe wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych. Ich konstrukcja umożliwia bezpieczne i swobodne przechowywanie najróżniejszych materiałów – od gazów, przez ciecze, aż po niektóre tworzywa stałe w sypkiej formie. Występują w wielu wariantach, które różnią się od siebie m.in. kształtem czy pojemnością, jednak wszystkie z nich powinny posiadać standardowe elementy wyposażenia – opisujemy je w artykule poniżej.
Charakterystyka zbiorników stalowych
Ze zbiorników stalowych korzysta wiele firm i przedsiębiorstw, a to dzięki ich cechom charakterystycznym i licznym zaletom. Najczęściej charakteryzują się one dużą pojemnością, a ich konstrukcja wykazuje bardzo wysoką wytrzymałość. Pokryte są specjalnymi powłokami – np. antykorozyjnymi, antykwasowymi lub hydrofobowymi. Są niezwykle szczelne, przez co ich użytkowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się niekontrolowanego wycieku.
Zbiorniki stalowe przyjmują różne formy, najczęściej są to zbiorniki cylindryczne, poziome i pionowe. Niektóre z nich mogą być zamontowane także pod ziemią. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, browarniczym czy mleczarskim.
Wyposażenie zbiorników stalowych
Wyposażenie zbiorników stalowych może różnić się od typu konstrukcji, jednak istnieje kilka elementów, które powinny znaleźć się w każdym z nich. Wśród nich wyróżnia się:
- rurociągi technologiczne – tego typu komponenty umożliwiają swobodne pobieranie przechowywanej substancji. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w przypadku zbiorników na wodę pitną jest to najczęściej stal nierdzewna lub ocynkowana,
- pompy do dystrybucji – stanowią alternatywę dla rurociągów technicznych,
- właz rewizyjny – zapewnia dostęp do wnętrza zbiornika,
- stalowa drabina zewnętrzna – jest niezbędna w przypadku wszystkich dużych zbiorników, umożliwia bezpieczne wejście na konstrukcję i dostanie się do włazu,
- odpowietrznik – najczęściej instalowany na górze, jego zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia wewnątrz zbiornika.
Dodatkowo zbiorniki stalowe mogą być wyposażone w szereg innych komponentów, które wpływają na komfort ich eksploatacji. Są to przede wszystkim czujniki minimalnego i maksymalnego napełnienia, zawory zaciskowe na rurociągi, barierki na drabiny i wiele innych.
Odpowiednie wyposażenie zbiorników stalowych gwarantuje nie tylko wygodę, lecz także bezpieczeństwo ich codziennego użytkowania. Warto więc zawsze wybierać modele, które w swojej konstrukcji posiadają niezbędne komponenty.