Nawozy płynne wykorzystywane są w rolnictwie na bardzo dużą skalę. Niezwykle ważne jest, aby były one przechowywane w odpowiedni sposób – niektóre z nich zawierają bowiem substancje niebezpieczne. Nieprawidłowe obchodzenie się z nawozami płynnymi może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych, obrażeń ciała, a niekiedy nawet do wybuchów. Z naszego artykułu dowiesz się, czy zbiorniki stalowe sprawdzą się podczas ich magazynowania.
Zbiorniki stalowe a przechowywanie nawozów płynnych
Odpowiedni sposób przechowywania nawozów płynnych gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo wszystkich osób, które na co dzień pracują w ich otoczeniu, lecz także pozwala na uniknięcie kary grzywny – ich magazynowanie regulowane jest bowiem prawnie. Do tego celu z powodzeniem można wykorzystać zbiorniki stalowe, które zapewniają maksymalną szczelność. Są bowiem wykonane ze specjalnej, atestowanej stali, która wykazuje wysoką odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. W ich konstrukcji znajduje się ponadto kilka komór, co umożliwia składowanie kilku rodzajów nawozów jednocześnie, bez obawy o ich zmieszanie. Wszystkie z nich są także wyposażone w niezbędny osprzęt, który zapewnia łatwe i swobodne czerpanie oraz napełnianie.
Stalowe zbiorniki na nawozy płynne najczęściej występują w wielu wariantach, które różnią się od siebie pojemnością czy wyposażeniem. To z kolei umożliwia wybór modelu, który będzie w pełni dostosowany do indywidualnych wymagań.
W czym jeszcze można przechowywać nawozy płynne?
Zbiorniki na nawozy to wyroby, które mogą być wykonane nie tylko ze stali. Równie dużą popularnością cieszą się te, które wyprodukowane są z polietylenu, czyli tworzywa sztucznego. Ich dwupłaszczowa konstrukcja oraz szczelna obudowa gwarantuje pełną ochronę przed niekontrolowanym wyciekiem substancji. Charakteryzują się ponadto niewielką masą, co ułatwia transport i przenoszenie.
Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo magazynowania nawozów płynnych, warto zainwestować w specjalną wannę wychwytującą. Stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie, które - podczas pojawienia się ewentualnej nieszczelności w zbiorniku – gromadzi substancję i tym samym zapobiega jej rozlaniu.
Przy wybieraniu zbiornika należy zwrócić szczególną uwagę na jego producenta i dystrybutora. Wybór profesjonalnej i zaufanej firmy jest gwarancją na to, że zarówno zastosowane materiały, jak i sam proces produkcji w pełni odpowiada obowiązującym normom. Podczas ich użytkowania nie można zapominać także o stosowaniu specjalnych oznaczeń! Są to przede wszystkim symbole ostrzegawcze, które opisują zagrożenia związane z przechowywanymi substancjami.