AdBlue to substancja wykorzystywana w silnikach Diesla. Jest to roztwór mocznika o stężeniu 32,5%, który służy do oczyszczania spalin, co z kolei bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zanieczyszczania środowiska podczas jazdy. Choć preparat nie stanowi zagrożenia dla ludzi, musi być przechowywany w odpowiednich zbiornikach. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują oraz jakie wymogi muszą spełniać.
Charakterystyka standardowych zbiorników na AdBlue
AdBlue to preparat, który wykazuje silne właściwości korozyjne, dlatego też zbiorniki, w których może być on przechowywany, powinny charakteryzować się określonymi parametrami. Magazynowanie substancji w nieprawidłowy sposób może bowiem przyczynić się do obniżenia lub całkowitej utraty jej właściwości.
Zbiorniki na AdBlue najczęściej produkowane są z polietylenu. Jest to tworzywo sztuczne, które wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV czy korozję. Nie wchodzi ono w reakcję z AdBlue, przez co nie wpływa w żadnym stopniu na jego właściwości. Ich niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie, a duży wybór wariantów pojemnościowych umożliwia wybór modelu, który w maksymalnym stopniu będzie dostosowany do indywidualnych wymagań i oczekiwań. Ponadto są one wyposażone w niezbędny osprzęt, który ułatwia nie tylko czerpanie, lecz także napełnianie.
Zbiorniki na AdBlue przeważnie skonstruowane są w sposób dwupłaszczowy, który obejmuje dwie warstwy polietylenu oraz szczelną, zewnętrzną obudowę. To z kolei gwarantuje pełną ochronę przed niekontrolowanym wyciekiem substancji.
Inne rodzaje zbiorników na AdBlue
Poza standardowymi – jedno lub dwupłaszczowymi zbiornikami – wyróżnić można modele, które projektowane są z myślą o ich przeznaczeniu. Wśród nich znajdują się m.in. mobilne zbiorniki na AdBlue. W swojej konstrukcji zawierają one specjalną przegrodę, która zapobiega nadmiernemu przemieszczaniu się substancji podczas transportu. Są także wyposażone w funkcjonalne uchwyty i kółka, które ułatwiają transport.
Na rynku znaleźć można także tzw. kontenery, czyli zbiorniki na AdBlue przeznaczone na stacje paliw. Te z kolei wykonane są z trwałego polipropylenu, a na ich wyposażeniu znajduje się szereg akcesoriów, które umożliwiają łatwe uzupełnianie poziomu AdBlue w samochodach osobowych i ciężarowych. W zależności od zastosowania, mogą występować jako modele z legalizacją lub bez.
W profesjonalnych sklepach znaleźć można ogromny wybór zbiorników na AdBlue, które różnią się od siebie pojemnością czy wyposażeniem. Niezależnie od ich przeznaczenia, warto zawsze inwestować w wyroby wyprodukowane przez znaną i cenioną firmę, co zapewnia gwarancję najwyższej jakości.