Zbiorniki na olej wykorzystywane są w miejscach, w których znajduje się olejowa instalacja grzewcza. Wymogi dotyczące przechowywania zarówno samej substancji, jak i zbiorników, regulowane są prawnie, a ich nieprzestrzeganie grozi karą grzywny. Ponadto sposób ich magazynowania w dużym stopniu warunkuje bezpieczeństwo osób, które mieszkają lub pracują w budynku posiadającym instalację olejową. W poniższym wpisie odpowiadamy na pytanie: czy zbiorniki na olej można montować wewnątrz budynków?
Czym muszą charakteryzować się zbiorniki na olej?
Aby olej opałowy mógł być bezpiecznie magazynowany, konieczne jest zakupienie specjalnych zbiorników. Muszą one charakteryzować się wyjątkową szczelnością, a także wytrzymałością – tak, żeby do minimum zminimalizować ryzyko wycieku, który mógłby stanowić poważne zagrożenie.
Zbiorniki na olej opałowy wykonane są z polietylenu, czyli tworzywa sztucznego, które poza wykazywaniem odporności na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, jest także ekologiczne i nadaje się do recyklingu. Zaprojektowane są w oparciu o konstrukcję dwupłaszczową, zawierającą dwie warstwy materiału, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Wszystkie z nich ponadto powinny być wyposażone w układ przewodów do napełniania, odpowietrzania i czerpania substancji oraz w sygnalizator poziomu jej napełnienia. Konieczne jest także zastosowanie specjalnej wanny wychwytującej, która w przypadku wycieku pomieści olej o objętości jednego zbiornika.
Należy pamiętać, że odpowiedni zbiornik to jednak nie wszystko. Olej opałowy o temperaturze zapłonu powyżej 55°C musi być przechowywany w odpowiednich warunkach.
W jakich pomieszczeniach można magazynować zbiorniki na olej?
Zbiorniki na olej opałowy muszą być magazynowane przy budynku lub w pomieszczeniu technicznym, które przeznaczone jest wyłącznie do tego celu. Powinno znajdować się ono w piwnicy lub na najniższej kondygnacji naziemnej obiektu. W magazynie tego typu mogą znajdować się zbiorniki tego samego rodzaju i wielkości, a ich łączna objętość nie powinna przekraczać 100 m3.
W pomieszczeniach, w których zainstalowane są kotły, może być zainstalowany zbiornik o pojemności nie większej niż 1 m3. Musi być on umieszczony minimum 1 m od kotła oraz oddzielony od niego ścianką o grubości co najmniej 12 cm. Powinna ona przekraczać wymiary zbiornika minimum o 30 cm w pionie i 60 cm w poziomie.
Magazyn, w którym magazynowany jest olej opałowy, musi być wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną, która zapewni 2 do 4 wymian powietrza na godzinę oraz w okno lub półstałe urządzenie gaśnicze pianowe.
Przestrzeganie wyżej wymienionych wymogów nie tylko uchroni właściciela budynku przed karą pieniężną, lecz także zagwarantuje wszystkim jego użytkownikom bezpieczeństwo. Są to więc zasady, których w żadnym wypadku nie należy bagatelizować.