Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zaawansowane technologicznie urządzenia, które cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. Nic dziwnego – umożliwiają one efektywną i skuteczną utylizację nieczystości. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego szamba, a także idealne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które znajdują się poza obrębem miejskiej sieci kanalizacyjnej. Dużo osób zastanawia się jednak, dokąd odprowadzana jest woda z biologicznych oczyszczalni ścieków – wątpliwości rozwiewamy w artykule!
Odprowadzanie wody z przydomowej oczyszczalni ścieków
Biologiczne oczyszczalnie ścieków wykorzystywane są zarówno przez właścicieli domów jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Ich użytkowanie niesie za sobą niezliczone korzyści, obejmujące zarówno oszczędność finansową, ochronę środowiska naturalnego, jak i wygodną eksploatację.
Interesuje Cię zakup biologicznej oczyszczalni w Szczecinie? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Gwarantujemy najwyższą jakość i profesjonalne doradztwo, które pomoże Ci w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego urządzenia.
Odprowadzanie wody z przydomowej oczyszczalni ścieków w dużej mierze zależy od lokalizacji działki oraz urządzenia, które jest na niej usytuowane. W większości przypadków oczyszczona woda zostaje odprowadzona bezpośrednio do gruntu. Jest to jednak niemożliwe na terenach, które charakteryzują się wysokim poziomem wód gruntowych. Alternatywą dla tego rozwiązania jest odprowadzanie wody do studni chłonnej, drenażu, poletka drenażowego czy też tuneli rozsączających.
Czy wodę z przydomowej oczyszczalni ścieków można wykorzystać?
Osoby, które planują inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków, często zastanawiają się nad tym, czy odprowadzana z niej woda może być ponownie użyta. Mamy dobrą wiadomość – jak najbardziej!
Oczyszczona poprzez urządzenie woda ma II klasę czystości, co oznacza, że z powodzeniem może być wykorzystywana do podlewania roślin, trawy czy drzew. Co więcej – gwarantuje ona lepsze nawodnienie niż woda z wodociągów oraz ma lepszy wpływ na środowisko naturalne.
Aby pozyskiwanie wody z oczyszczalni było możliwe, konieczne jest zamontowanie tzw. zbiornika retencyjnego, zwanego także przepompownią. Powinien być on umieszczony tuż za zbiornikiem oczyszczalni, a może zostać zainstalowany podczas montażu całego urządzenia.
Zbiornik retencyjny może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Użytkowanie wody odprowadzanej z przydomowej oczyszczalni jest w pełni bezpieczne, ekologiczne, a co najważniejsze – korzystne finansowo. Wynika to przede wszystkim z braku konieczności nawadniania ogrodu wodą z wodociągów, za którą należy płacić.