Zarówno olej, który wykorzystywany jest do celów opałowych, jak i ten pełniący funkcję paliwa, powinien być przechowywany i dozowany w odpowiedni sposób. Dotyczy to nie tylko zbiorników i akcesoriów, które umożliwiają czerpanie cieczy, lecz także miejsca, w których są one umieszczone. W niektórych przypadkach metody magazynowania oleju regulowane są prawnie, ponadto decydują o bezpieczeństwie osób, które mieszkają lub pracują w bliskim otoczeniu zbiorników.
Jak bezpiecznie magazynować olej?
Olej powinien być przechowywany w specjalnych zbiornikach. Są one wykonane z polietylenu, będącego tworzywem sztucznym odpornym na uszkodzenia mechaniczne i czynniki środowiskowe. Jest to materiał, który ponadto nie wchodzi w interakcje z substancją, przez co nie zmienia jej właściwości.
Zbiorniki na olej opałowy bądź napędowy skonstruowane są w sposób dwupłaszczowy, co oznacza, że zbudowane są z dwóch warstw tworzywa, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń. Stanowi ona zabezpieczenie przed wyciekiem cieczy i minimalizuje ryzyko następstw jej rozlania.
Dodatkowo do przechowywania oleju wykorzystywane są specjalne palety i wanny wychwytujące. Stosowane są one zwłaszcza w przypadku magazynowania większej ilości substancji, a ich funkcja polega na wychwytywaniu ewentualnych wycieków, co w maksymalnym stopniu zwiększa bezpieczeństwo składowania cieczy.
Zbiorniki na olej powinny być umieszczone w odpowiednim miejscu – tak, aby mogły być swobodnie użytkowane. Zazwyczaj muszą być one przechowywane w specjalnie wydzielonym do tego celu pomieszczeniu, zabezpieczonego przed brudem i zanieczyszczeniami, które mogłyby przedostać się do wnętrza zbiorników.
Jak bezpiecznie czerpać olej?
Najlepszym sposobem czerpania oleju napędowego lub opałowego jest wykorzystanie specjalnej pompy. Umożliwia one sprawne i bezpieczne przepompowywanie substancji pomiędzy dwoma zbiornikami lub pomiędzy zbiornikiem a pojazdem. Pompy do oleju zaprojektowane są w sposób, który w żaden sposób nie oddziałuje na substancje.
Do przechowywania oraz dozowania oleju z pewnością mogą przydać się dodatkowe akcesoria, takie jak liczniki przepływu cieczy, systemy wykrywające awarie czy te, które informują o poziomie substancji w zbiorniku. Służą one do efektywnego monitorowania zużycia oleju, a ponadto ułatwiają codzienne korzystanie ze zbiorników.
Olej napędowy lub opałowy wykorzystywany jest na dużą skalę. Znajduje zastosowanie m.in. w budynkach wyposażonych w olejową instalację grzewczą, lecz także w firmach transportowych, budowlanych czy w gospodarstwach rolnych, które do codziennej pracy wykorzystują maszyny i urządzenia zasilane olejem napędowym. Ważne jest więc, aby był on magazynowany w odpowiedzialny i bezpieczny sposób – gwarantuje to uniknięcie kar i grzywien związanych z jego nieprawidłową eksploatacją oraz zapobieganie ryzykownym, nieprzewidzianym sytuacjom.