Kupowanie wody w butelkach staje się coraz mniej popularne, a to za sprawą wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Ponadto nawyk ten wiąże się ze znaczącymi korzyściami finansowymi. Źródłem wody pitnej w domach staje się woda z wodociągów, która dodatkowo może zostać oczyszczona przy pomocy specjalnych filtrów. Należy jednak pamiętać, że jej ilość nie jest nieograniczona, dlatego warto poznać kilka przydatnych praktyk, które ograniczą zużycie wody pitnej w domu. Opisujemy je w dzisiejszym artykule!
Sposoby na zmniejszenie ilości zużywanej wody pitnej w domach
Woda z kranu bez obaw może być spożywana przez wszystkich – nawet bez konieczności stosowania filtrów oczyszczających. Podlega ona bowiem restrykcyjnym normom unijnym, dzięki czemu odznacza się świetną jakością. W dzisiejszych czasach niezwykle popularne staje się dbanie o środowisko naturalne, dlatego też coraz częściej można spotkać się z urządzeniami, które służą do uzdatniania wody deszczowej. Ich działanie polega na składowaniu deszczówki, która następnie zostaje dokładnie oczyszczona – tak, aby z powodzeniem mogła być używana jako woda pitna. Ponadto można wykorzystać ją do spłukiwania WC, sprzątania czy prania.
Budowa i zasada działania systemów do wody deszczowej
Systemy do wody deszczowej można z powodzeniem nazwać zaawansowanymi technologicznie, nowoczesnymi zbiornikami na deszczówkę. Wyposażone są one w specjalne filtry, które efektywnie i dokładnie oczyszczają wodę deszczową, przelewy, pobory wody, pompę oraz centralę sterującą. Magazynowana w zbiornikach woda przepompowywana jest do niezależnej instalacji wodociągowej, co umożliwia korzystanie z niej bezpośrednio w domu. Jeśli w zbiorniku zabraknie wody deszczowej, jest ona uzupełniania wodą wodociągową, zapewniając stały dopływ. Należy podkreślić, że budowa systemów do wody deszczowej powinna zostać zaplanowana na etapie projektowania domu, gdyż wymaga zamontowania odrębnej instalacji wodociągowej.
Poza systemami domowo-ogrodowymi, które służą m.in. uzdatnianiu wody pitnej, istnieją także systemy ogrodowe. Można zamontować je bezpośrednio na działce, a wodę deszczową wykorzystywać do prac ogrodowych. Deszczówka może być magazynowana w podziemnych zbiornikach przez wiele miesięcy, a z pewnością okaże się wyjątkowo przydatna w okresie suszy lub jesienią.
Choć ograniczanie zużycia wody pitnej w domach może wydawać się problematyczne, odpowiednio zaplanowany i zainstalowany system do wody deszczowej przyczyni się nie tylko do ekologicznego recyklingu wody, lecz także do obniżenia rachunków. Jeśli więc planujesz budowę nowego, przyjaznego środowisku domu, koniecznie zastanów się nad inwestycją w urządzenie tego typu!