Ciecze oleiste, których wyciek mógłby spowodować jakiekolwiek szkody, muszą być przechowywane w specjalnie przystosowanych do tego zbiornikach na olej. Dlatego też wszystkie z nich wyposażone są w wysokojakościowe zabezpieczenia, które w maksymalnym stopniu chronią magazynowaną substancję przed wyciekiem. Ze względu na ich charakterystykę, można podzielić je na kilka rodzajów. Opisujemy wszystkie z nich w poniższym artykule!
Zbiorniki dwupłaszczowe, czyli dwuwarstwowa ochrona
Niezawodnym rozwiązaniem w przypadku magazynowania oleju są zbiorniki dwupłaszczowe. Wykonane są z dwóch warstw materiału, którym najczęściej jest polietylen. Jest to tworzywo sztuczne, które wykazuje bardzo dużą odporność na korozję, działanie kwasów czy soli, a także na szkodliwe warunki atmosferyczne. Zbiorniki dwupłaszczowe zbudowane są ze zbiornika głównego, w którym składowany jest olej oraz z płaszcza zewnętrznego, który chroni magazynowaną substancję przed wyciekiem. W przypadku pojawienia się nieszczelności, wyciekający olej zbiera się w specjalnej komorze, która znajduje się między dwiema ściankami zbiornika. W zależności od modelu, zbiorniki dwupłaszczowe mogą pomieścić różną objętość cieczy między płaszczami – warto pamiętać o tym podczas zakupu.
Wanny wychwytujące do zbiorników jednopłaszczowych
W przypadku zbiorników jednopłaszczowych nieocenioną pomocą mogą stać się wanny (palety) wychwytujące. Są to specjalne konstrukcje, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo oraz zapewniają dodatkową ochronę substancji przed niekontrolowanym wyciekiem. W przypadku pojawienia się nieszczelności, z ustawionego na wannie wychwytującej zbiornika na olej wycieka ciecz, która trafia bezpośrednio do wanny, która z kolei hamuje dalszy rozpływ oleju. Sprawdzą się one we wszystkich miejscach, w których wyciek mógłby stanowić zagrożenie – szczególnie w magazynach, warsztatach, fabrykach, a nawet w domach prywatnych, w których zainstalowane jest ogrzewanie olejowe.
Choć wysokojakościowe zbiorniki na olej gwarantują bardzo dużą ochronę przed pojawieniem się niespodziewanych wycieków, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia. Niezależnie od tego, czy jest to zbiornik dwupłaszczowy, czy też wanna wychwytująca – każdy z nich z pewnością spełnią swoją rolę.