Zbiorniki do wody pitnej muszą wyróżniać się odpowiednimi cechami pozwalającymi na przechowywanie płynu. W dużej mierze to od nich zależy czas, w jakim zgromadzona ciecz zachowuje swoje właściwości oraz nadaje się do spożycia.
Ponadto, odpowiednie zabezpieczenie jest gwarancją odporności na przedostanie się różnych zanieczyszczeń do płynu. Jednym z dystrybutorów wysokiej jakości zbiorników na wodę pitną jest FHU MiM Mariusz Mańkowski. Bogata oferta obejmuje również zbiorniki na wodę deszczową, zbiorniki do benzyny czy do diesla. Każdy z nich spełnia szereg niezbędnych wymogów wynikających z prawidłowego przechowywania płynów.
Czym charakteryzują się zbiorniki do wody pitnej?
Woda pitna jest na tyle wymagająca, że jej gromadzenie uzależnione jest od posiadania przystosowanych do tego zbiorników. Dużych rozmiarów pojemniki muszą być nie tylko wytrzymałe i funkcjonalne, ale również estetyczne. Ich wygląd powinien być dostosowany do miejsca przeznaczenia. Mianowicie takie zbiorniki na wodę przechowywane są zarówno wewnątrz budynków, jak i poza nimi, gdzie wystawione są na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Przy zakupie liczy się zatem długoletnia gwarancja niezawodności oraz ekologiczne podejście.
Wśród cech charakterystycznych zbiorników na wodę pitną wyróżnia się przede wszystkim trwałość. Dostępne w naszej ofercie zbiorniki horyzontalne, wertykalne oraz podziemne nie pękają pod wpływem temperatury i nie korodują. Warto przy tym zaznaczyć, iż nie wymagają też specjalnej konserwacji. Stworzone są z wytrzymałego, nieblaknącego materiału dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Ponadto muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny, który jest koniecznym do spełnienia warunkiem w przypadku przechowywania wody zdatnej do picia.
Oprócz tego solidna konstrukcja zbiorników do wody pitnej stanowi zabezpieczenie przed uszczelnieniem i przedostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza pojemnika. Co więcej, celowo dobrana kolorystyka zmniejsza ryzyko rozwoju glonów. Zbiorniki dostosowane są do używania sporadycznego i doraźnego, najczęściej w przypadku awarii związanej z przerwami w dystrybucji wody pitnej. Stanowią doskonałe i niezawodne zabezpieczenie przed brakami niezbędnego do życia płynu na długie lata, o czym świadczą zapewniania i gwarancje producentów.
W co powinny być wyposażone zbiorniki do wody pitnej?
Materiał, z jakiego zostały wykonane zbiorniki na wodę pitną, jest kwestią najistotniejszą w trakcie podejmowanie decyzji o zakupie. Z kolei ich kształty, rozmiary oraz pojemność uzależnione są od indywidualnych preferencji klientów. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na takie niezbędne elementy wyposażenia zbiorników jak:
- Króćce – mogą być zalewowe, spustowe lub odpowietrzające. Odpowiadają one za utrzymywanie stałego ciśnienia w zbiorniku,
- Właz rewizyjny – najczęściej uszczelniany specjalnym materiałem, zabezpieczającym przed przedostawaniem się nieczystości,
- Uchwyty transportowe – pozwalające na swobodne przenoszenie zbiorników w pożądane miejsca,
- Wskaźniki poziomu cieczy – informujące o ilości płynu w zbiorniku,
- Izolacje – chroniące przed zamarzaniem wody, szczególnie w przypadku zbiorników znajdujących się na zewnątrz.